Antalya Kepez'de Çocuk Doğumları

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Kepez Devlet Hastanesinde, 274 çocuğun doğum yaptığı ortaya çıktı; Antalya, Kepez devlet hastanesinde son iki yılda, yaşları 14 ile 17 arasında değişen 274 çocuğun doğum yaptığı ortaya çıktı. Çocukların, 115’i Türk, 159’u ise yabancı uyruklu, Antalya barosu konuyu yargıya taşıyacak. Antalya Barosu, Çocuk Hakları Merkezi Başkanı, Avukat Serap Ertuğrul; Aileler talep etse de etmese de, yargıya intikal eden istismar olayları hakkında “müdahillik” talebinde bulunduklarını anlattı.

cocuk_istismari2.jpg


“MUTLAKA HUKUKİ SÜREÇ İŞLETİLİYOR”


Yasa gereği, çocuk doğumu gerçekleştiren uzmanların tutanakları, Cumhuriyet Savcılığına, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğüne bildirmek zorunda; olduğunun altını çizen Avukat Ertuğrul, polis ekiplerinin ise yabancı ya da Türk olduğuna bakmadan işlem başlatma mecburiyetinin bulunduğunu ifade etti. Yabancı ülke vatandaşlarının, sağlık güvenceleri ile ilgili sıkıntılar var. Tedavilerde çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyorlar ancak, doğum başka bir konudur.

Türkiye vatandaşı da olsa, yabancı ülke vatandaşı da olsa çocukların, korunması ilkesi gereği adli işlem başlatılıyor. Eğer, doğumlar gizlenmezse mutlaka hukuki süreç işletiliyor.

“BİZ BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”


Son yıllarda, başta yabancı çocuklar olmak üzere, çocuk istismarına ilişkin çok sayıda olayın takipçisi olduklarını aktaran; Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ertuğrul, “Kumluca’da istismara uğrayan Suriyeli çocuk olayı hakkında sorumluları şikâyet ettik. Suriyeli bir çocuğun, dört hastaneye götürüldüğü ve kabul edilmediği iddialarının ardından suç duyurusunda bulunduk.

Çocuk doğumları ile ilgili de gerekli girişimlerde bulunacağız. Aileler, olayın üstünü örtmek istese bile biz, buna müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: antalyasokaklari.com
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst