Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Akseki Eski adı Marla olan Akseki, Toroslar üzerinde kurulmuştur. Sonrasında selçuklu ve osmanlı yönetimine geçen ilçede, roma imparatorluğu dönemlerinden,bu yana toplumların yaşadığı bilinmektedir.

Malazgirt savaşından sonra Türk varlığı gün be gün artmış daha çok oğuzların afşar boyuna ait türkmenler yerleşmiştir. 1872'de Alanya'dan ayrılan Akseki, 1901 yılında Antalya Konya Eyaleti dahilinde bağımsız bir sancak olmuştur. Bu arada Akseki ilçesinin sınırları daraltılmış, bazı köyler Seydişehir ilçesine bırakılmıştır. İbradı, önceleri bir kasabayken, 1991 yılında ilçe yapılarak Akseki'den ayrılmıştır.

Coğrafi konum; Kardelen çiçeğinin ana yurdu olarak bilinen Akseki ilçesi, Antalya iline bağlı batı Torosların güneyinde kurulmuş bir ilçedir. Doğusunda Gündoğmuş, Bozkır, batısında Manavgat, İbradı, kuzeyinde Beyşehir, Seydişehir, güneyinde Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri yer alır.

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m'dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.

İlçede Kartallı Mağara (Bağarcık) Kuyucak, Düdencik Mağarası (Çınardibi), Bucakalan Mağarası, Göktepe Yaylası, Çimi Yaylası, Irmak Vadisi ilçenin diğer çekiciliği olan yerlerdir.

Akseki'de; karasal iklim görülür.

Ortalama sıcaklık 13,1 derece olup maksimum sıcaklık 36,7 derecedir.
Akseki'de kışın sıcaklık -20 dereceye kadar düşebilmektedir.
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
290
Mesajlar
302
Kullanıcılar
69
Son üye
Ticaret.net.tr
Üst